Rakúske regióny sa snažia o slovenských cyklistov

01.07.2015: Artikel erschienen auf www.etrend.sk am 7. Mai 2015

Platí to aj pre Dolné Rakúsko. Región pripravil pre slovenských cyklistov novú cyklomapu v slovenčine. Okrem siedmych hlavných Top cyklistických okruhov sú v nej cyklotrasy vhodné pre rodiny s deťmi i náročnejšie horské cyklocesty či nové tipy na hviezdicové výlety so zážitkovými miestami a atrakciami.

Mapa vznikla podľa Lenky Kollárovej z dolnorakúskej turistickej centrály špeciálne pre potreby cyklistov zo stredoeurópskeho regiónu. Nie sú v nej vyznačené len cyklotrasy, ale aj kultúrne pamiatky, hrady, zámky, kostoly, múzeá a turisticky atraktívne miesta v rámci topografickej mapy. Obsahujú aj stručnú charakteristiku trasy, informácie o jej náročnosti, dĺžke i prevýšení aj tipy na ubytovanie, reštaurácie a vinárstva.

Nové hviezdicové výlety sú rozdelené podľa tém a z každého z piatich bodov sa možno vydať na tri rôzne cyklovýlety.

Jedna vedie napríklad popri Dunaji, pre milovníkov vína je zas určená trasa v časti Weinviertel.

Traisental je najlepším miestom pre rodiny, pútnikov a priateľov prírody, Waldviertel pre zábavu v prírode a vo Viedenských Alpách si prídu na svoje športovci a milovníci prírody a wellnessu.

Medzi Top cyklotrasy Dolného Rakúska patria: Dunajská cyklistická cesta – EuroVelo 6, Traisentalská cyklotrasa, EuroVelo 9, Cyklotrasa Kamp-Thaya-March, Cyklotrasa Tristing-Gölsental a Cyklotrasa Pistingtal.

Cyklistom je otvorený aj Burgenland

Vyše 2 500 kilometrov značených cyklistických trás je aj v spolkovej krajine Burgenland.

Na základe rozsiahleho hodnotenia v predošlom roku sa podľa burgenlandskej turistickej centrály optimalizovali cyklotrasy zo severu na juh a doplnili sa o nové. Najznámejšia a hádam najobľúbenejšia je cyklotrasa B10 „Neusiedler See-Radweg“, ktorá má 135km.

Začiatkom marca získala prestížny certifikát „ADFC –RadReise Region“. Nemecké cyklistické združenie ADFC (Allgemeine Deutsche Farrad Club) ju ocenilo najvyšším počtom hviezdičiek ako jedinú cyklotrasu v Rakúsku.

Pozorovať prírodu možno na cyklotrase B20 „Lacken Radweg“ (48km) v Národnom parku Neusiedler See – Seewinkel.

Vinárske a kultúrne zážitky nájdete na B12 „Kirschblüten (43km) - a Festival“ (65km), zjazdy v regióne Rosalia na trase R32 „Rosaliaradwanderweg“ (58km).

260 km možno prejsť na E-bicykli po cyklotrase „Paradies-Route Südburgenland“.

Viac o najmladších európskych dejinách pohraničia sa možno dozvedieť na „Eurovelo 13“ – Iron Curtain Trail.