EDOSK'tan 'vole'

01.07.2015: Artikel von Orkun Akman erschienen auf hudutgazetesi.com am 7. April 2015

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Michael Cramer, Edirne Doğa Sporları Kulübü'nün (EDOSK) davetlisi olarak geldiği Edirne'de kulüp üyesi bisikletlilerle 50 kilometre pedal çevirdi… Avrupa Bisiklet Yolu Ağı Eurovelo'nun 10 bin kilometrelik ağına Türkiye'yi dâhil etmek için uzun uğraşlar veren EDOSK'un hafta sonu konuğu olan Michael Cramer, Finlandiya'dan başlayıp Türkiye - Bulgaristan sınırında son bulan Eurovelo-13 rotasına dâhil edilen Edirne il sınırlarında yaklaşık 50 kilometre bisiklet sürdü. Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır'ın da katıldığı bisiklet turunun sonunda katılımcılar, Arda Bağcılık Tesisleri'nde piknik yaparak turun yorgunluğunu attı. Pazar günü Mimar Sinan Heykeli önünden EDOSK'lu 15 bisikletli; Büyükdöllük, Değirmenyeni, Yolüstü, Korucuköy ve Muratçalı köylerini geçerek toplamda 50 kilometre pedal çevirdi. Tur sonunda açıklamalarda bulunan AP Milletvekili Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda rotanın fikir sahibi Michael Cramer, 1947 - 1991 yılları arasında yaşanan 'Soğuk Savaş' dönemine işaret ederek Doğu'nun Varşova Paktı ve Sovyet bloku ülkeleri, Batının da NATO ülkeleri olarak ayrıldığını ifade etti. DEMİR PERDE BİSİKLET ROTASI (EUROVELO 13)

Demir Perde diye sınırı tarif edilen bölgelerde turizm odaklı 'Eurovelo' bisiklet rotası oluşturduklarını belirten ve Eurovelo'nun şu anda 14 uzun rotası bulunduğu söyleyen Cramer ağın 2020 yılında büyük ölçüde tamamlanmış olacağına vurgu yaptı. Cramer; “Eurovelo bisiklet rotaları ağının en ilginç ve uzun olanlarından biri de Finlandiya'dan başlayıp şu ana kadarki çalışmalar sonucu Bulgaristan - Türkiye sınırında biten Eurovelo-13 yani Demir Perde Bisiklet Yolu'dur (Iron Curtain Trail). Rota, 14 AB üyesi de dâhil olmak üzere, 20 farklı ülkeden geçiyor ve toplamda da 10 bin 400 kilometreden oluşuyor. 3 Avrupa denizini gören rota ilginç flora ve fauna ile birçok ulusal parka eriştiği gibi çok sayıda manzaralı yerlerden geçer de geçiyor. Ayrıca rota üzerinde 14 UNESCO kültürel ve doğal mirası da bulunmakta” dedi. Rotanın aynı zamanda bisikletli turizmi teşvik etmek ve sürdürebilir kılmak için de bir araç olarak kullanıldığını kaydeden Cramer, Edirne ve Trakya'da rotaya dâhil edilen güzergâhları görmek adına EDOSK'un davetlisi olarak Edirne'ye geldiğini belirtti. Cramer; “Birkaç girişimlerde bulunacağız ve burada pedal çevirdiğimiz bölgeyi inceleme şansımız olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

HEDEF; ROTAYI İSTANBUL'DA SONLANDIRMAK EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu ise Eurovelo 13 rotasında Edirne'nin de aktif olabilmesi adına birçok girişimlerde bulunduklarını ifade ederek Michael Cramer'i Edirne'de ağırlamaktan ötürü büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. EDOSK olarak konuyla ilgili Avrupa'da birçok toplantıya iştirak edildiğini ve rotayı hatırlatıcı bisiklet turları organize ettiklerini kaydeden Bacıoğlu şunları söyledi; “Dâhil etmeye çalıştığımız rota, Yunanistan sınırında 3 nehrin birleştiği yerden başlayıp Istranca Dağları üzerinden Bulgaristan - Türkiye sınırındaki Karadeniz'e kıyı şeridinde bulunan Rezova Köyü'nde sona ermektedir. Ayrıca bugünkü sembolik turumuzun ilerisi için çok faydalı olacağını düşünüyoruz ve eğer Bulgaristan-Türkiye sahil sınırında biten rotaya İstanbul'u da dâhil edebilirsek, Avrupa'dan birçok bisikletli Trakya'da pedal çevirecek. Bu da bölgenin turizm potansiyeli açısından ve yerel katkı açısından oldukça önemli.” Turun ardından Cramer ve bir grup EDOSK üyesi, Yunanistan ve Bulgaristan'ın Ivaylovgrad kasabasına giderek rotanın Türkiye öncesi bölümlerinin revizyonu konusunda incelemelerde bulundu. Cramer ve EDOSK ekibi ayrıca İvaylovgrad Belediye Başkanı Diana Ovçarova'yı da ziyaret etti. Öte yandan Cramer dün EDOSK'un davetlisi olarak Devecihan Kültür Merkezi'nde Avrupa Bisiklet Rotaları (Eurolevo 13) kapsamında Türkiye'nin dahil edilmek istenildiği “Demir Perde Bisiklet Rotası” hakkında bilgiler verdi. Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ve EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu'nun da katıldığı toplantıya Yunanistan'dan Bisiklet Kulübü temsilcileriyle bisiklet severler katıldı. Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır burada yaptığı konuşmada, “Amacımız valilik, belediye, gençlik spor müdürlüğü ve kültür müdürlüğü olarak bu bisiklet rotası uygulamasında yapılacak her türlü desteği ve katkıyı gönülden sağlamak için buradayız. Amacımız konuşmalardan çok iş yapmaktır, Michael Cramer'e ve konuklarımıza hoş geldiniz diyerek, bundan sonraki çalışmalarımızda hep birlikte olacağımızı, kalp kalbe, gönül gönüle olacağımızı taahhüt ediyorum” şeklinde konuştu. Yaklaşık 1 saat süren toplantıda Demir Perde Bisiklet Rotası'nı ve bu fikrin nereden çıktığını anlatan Cramer toplantının sonunda gelen soruları yanıtladı.