Eurovelo 13 Bisiklet Rotası Çalıştayı Yapıldı

01.07.2015: Artikel erschienen auf haberler.com am 6. April 2015

Edirne Doğa Sporları Kulübü'nün önderliğinde Avrupa Bisiklet Yolu Ağı Eurovelo 13 Bisiklet Rotası Tanıtımı ve Çalıştayı Devecihan Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Toplantıya, Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Alman Michael Cramer, Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Başkanı Bülent Bacıoğlu, kulüp yönetimi ve üyeleri katıldı.

Çalıştay'ın açılış konuşmasını yapan Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Valilik, Belediye, Gençlik Spor Müdürlüğü ve Kültür Müdürlüğü olarak bisiklet rotası uygulamasına her türlü desteği ve katkıyı gönülden sağlamak için toplantıya katıldıklarını söyledi. Vali Yardımcısı Bakır, "Amacımız konuşmalardan çok iş yapmaktır. Michael Cramer'e ve konuklarımıza hoş geldiniz diyerek, bundan sonraki çalışmalarımızda hep birlikte olacağımızı, kalp kalbe, gönül gönüle olacağımızı taahhüt ediyorum" dedi.

EDOSK Başkanı Bülent Bacıoğlu, yaklaşık 7 yıldan beri Valilik ve AB Eşgüdüm Merkezi ile beraber bölgenin ve Avrupa'nın en çok yabancı katılımlı uluslararası bisiklet şenliğini organize ettiklerini dile getirerek, "Evrovelo Bisiklet Rotalarıyla beraber 2009 yılında bu festivallerin başladığı ilk yılda beraber olmuştuk. Demir Perde Bisiklet Rotasının Türkiye'ye yakın geçtiğini görmemiz, bunu Türkiye içinden geçirme çabalarımıza dönüştü. Cramer'in fikri de bu yöndeymiş. Demir Perde Bisiklet Rotası artık Türkiye'nin içinden de geçiyor. Bir nevi bisiklet rotaları ile beraber biz AB'ye girmiş olduk. Bu, bir sporun yanında turizm odaklı yerel kalkınmayı da içeren bir faaliyettir" şeklinde konuştu.

Bisiklet rotasının fikir babası olan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Alman Michael Cramer, toplantıda yaptığı konuşmada bisikletin doğayı kirletmediği gibi insan sağlığı açısından da faydalarına dikkat çekti. Son yıllarda bisiklet turizminin arttığını kaydeden Cramer, "Yine başka bir araştırmaya göre bisikletle yol alanlar diğer turistlere göre çok daha fazla para harcıyor. Tuna Nehri boyunca var olan bu bisiklet turunda önemli çalışmalar yapıldı. Sırbistan buna büyük bir yatırım yaptı. 2008 yılında 500 bisikletçi ilerleyen yıllarda 13 bin turiste yükselmiş durumdadır. Bisiklet turizminde çok az yatırımla çok kar edebiliyoruz. Edirne'den 10 bin kilometrelik bisiklet yolunun devamında bisikletliler, ciddi bir tarihi miras ile karşılaşacaklar" ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Cramer, 10 bin kilometre uzunluğunda 20 ülkenin içinden geçen Demir Perde Bisiklet Rotasının sunumunu yaptı. Cramer, bisiklet yolunu İstanbul'a kadar uzatabileceklerini kaydetti. - EDİRNE