[CZ] Stezku po železné oponě prvně vyzkoušeli cyklisté

12.06.2014: Artikel vom 12.6.2014

BAVORSKÁ ŽELEZNÁ RUDA Českoněmecká část mezinárodní cyklistické stezky EuroVelo 13, označovaná jako Stezka železné opony, byla včera otevřena v bavorském Bayerisch Eisenstein u příležitosti 25 let pádu ostnatých drátů. Otevřením vyvrcholil projekt Plzeňského kraje a organizace Tourismusverband Ostbayern, který měl za cíl vyznačení EuroVelo 13 v území Plzeňského kraje, Horní Falce a Bavorska. Stezka je značená třináctkou v bílém poli obkrouženou eurohvězdami. Podél stezky jsou i upoutávky na místní zajímavosti.

V současnosti se na budování stezky podílí všech 16 evropských států podél někdejší opony. Stezka by měla měřit deset tisíc kilometrů, vést od ruského Kolského poloostrova na severu až po turecké hranice na jihu. Dokončena bude v roce 2020. Česká část vede od Aše až k soutoku Dyje a Moravy pod Lanžhotem.

Vede vždy částečně na jedné straně hranice a částečně na opačné, aby lidé poznali oba státy. „Na našem a území a u našich sousedů je oproti jiným dálkovým trasám mnohem náročnější a kopcovitější,“ uvedla odbornice na cyklistiku Radka Žáková. „Možná nepřiláká standardní dálkové turisty, kteří jezdí třeba nenáročnou Dunajskou a Labskou stezku, kde se cyklista moc neunaví, ale přiláká jiný typ lidí, kteří jsou zvyklí jezdit kopce,“ dodala Žáková.

Podle jejích slov je to také stezka pro lidi, kteří mají rádi přírodu, protože třeba v Českém lese se jede hlavně územím nedotčené přírody. „Účastníci jsou při jízdě až na záchytné body jen málo v civilizaci,“ uvedla Žáková, podle které je to jeden z potenciálů stezky EuroVelo 13.

Duchovním otcem trasy EuroVelo 13 je europoslanec Michael Cramer. Trasa na jeho popud vede místy, kde jsou zajímavosti spojené s železnou oponou. Příkladem je Muzeum železné opony v Rozvadově.

„Když vezmeme v potaz, že cykloturista utratí více peněz denně než turisté cestující auty, je evidentní, že cykloturistika je nesmírně důležitá i z ekonomických důvodů, zejména pak pro místní podnikatele,“ uvedl již dříve Cramer.